MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

2085146
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
171
459
630
8543
2085146

Kdo je připojen

We have 12 guests and no members online

                  Materiál Mirelon asi každý zná. Setkáte se s ním všude, kde je potřeba něco isolovat, zvláště potom v kotelnách na isolaci potrubí v domech, ale i na různé výplně, například v kufrech pro modeláře pro přepravu rádiových souprav.

      Já osobně tento materiál znám alespoň 25 let, ale nikdy jsem jej nepoužil třeba na rakety, i když to svádělo. Jedním z těch, kteří tento materiál použili na modely raket je pan Kocourek. Na obou akcích pořádaných v Modelparku v červnu a v červenci se prezentoval s těmito modely. Není se co divit, že vyhledal tuto jednoduchou stavbu raket. Má 4 děti a udělat s nimi tolik modelů není jednoduché. Na trup používají izolační trubku průměr 60 mm, ve které je ještě jedna trubka papírová jako pouzdro na motor a proti spálení Mirelonu. Stabilizátory jsou z EPP a vše je lepeno vteřiňákem. Hlavici vyráběli ze sklenice na víno (z umělé hmoty), uříznutím nohy a použitím jen vršku. Kluci si navíc do hlavice instalovali kosmonauty.

                 Na několika snímcích můžete vidět jejich modely.

    10.8.2020  Karel Jeřábek

Read more...

             V pondělí jsme dělali předváděčku pro děti a Slávek Jeníček si přinesl polystyrenového akrobata. Je to běžné, chodí s ním létat často a bylo jich tu více. Zaujal mě ale předek modelu, který není běžný při koupi modelu. Na první pohled, když se na model podíváte (mrkni dolů) nic není poznat, ale dále už ano. Protože měl předek rozbitý a několikrát spravovaný, vytiskl si takový návlek, ve kterém je zabudovaný motor i regulátor a to celé přilepeno na předek trupu. Šikovný kluk!! Hned to vypadá jinak a může to být inspirací pro další tiskaře - modeláře.

       15.7.2020  Karel Jeřábek.

 

   

Read more...

                                                               Jak na winglety.

 

      Když jsem popisoval jak jsem stavěl model samokřídla  Strong, úmyslně jsem se vyhnul popisu výroby wingletů, protože jsem popis jijich výroby už poslal do RCrevue. Protože článek už vyšel v RC revue 4/2019, mohu vás s tímto postupem seznámit.

           U mnoha modelů se vyskytují winglety a jejich konstruktéři je dělají pro zvýšení výkonu modelu, ale převážně si myslím, že je to pro estetický vzhled, zvláště u samokřídel. Toto ukončení křídla si tvůrci modelů zjednodušují přilepením nakloněné plochy, nebo přišroubováním ke krajovému žebru, jako je to například u modelu Primera. Přitom jejich výroba není tak složitá, jen to chce trochu času a práce. Výsledek ale stojí za to. Jak jsem je dělal já na model samokřídla je patrný už z obrázků.

Nejdříve jsem si vystřihl z papíru rozvinutý tvar winglety, abych věděl plochu prkénka. Opracoval jsem jen tak zhruba polystyrenovou desku tl. 50 mm na potřebný rádius. Připravil jsem si 3 prkénka balzy tlouštky 2 mm a délky na obě wiglety. Prkénka jsem namočil do horké vody až byly lehce ohýbatelné na polystyrenu. Takto ohnuté jsem je jen přišpendlil na polystyren a nechal do druhého dne vyschnout. Obr. 1.

                

Read more...