MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

1907186
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
148
499
1211
14706
1907186

Kdo je připojen

We have 15 guests and no members online

 


            Většina modelářů skutečné letadlo československé výroby zná, ale takový model jako si pořídil v roce 2010 Pavel Štern není vidět každý den a ani na modelářských přehlídkách. Svou velikostí převyšuje všechny ostatní modely tohoto druhu. Model je celolaminátový, perfektně zpracovaný a má rozpětí 5400 mm. Je poháněn turbínou, která je umístěna v kabině modelu a výstupní plyny jsou vyváděny do stran, jak můžete vidět dále na snímcích. Pořídil ho po letecké přehlídce kdy Honza Horáků s tímto modelem jako první létal, domluvil návštěvu u výrobce pana Fialy a nechal Pavlovi vyrobit výfukový systém pro turbínu. Díky možné špionáži u Honzy byl vytvořen i odolný podvozek včetně odpružení . Překvapení nastalo při vážení modelu, neboť váha bez paliva byla 36kg. Naštěstí po další konzultaci se dozvěděl, že pod 32kg je letadlo neovladatelné.

           Když jej uváděl do provozu, měl problémy s turbínou, která nedávala takový výkon jaký předpokládal. Vše bylo pravděpodobně způsobené rozdělením výtlaku z turbíny do stran. I tak přišel den D, kdy byl model přichystán ke startu. Nemohl jsem u takové záležitosti chybět a tak jsem celý 1. start zachytil na fotkách. Start byl úspěšný, ale trvalo strašně dlouho, než se začal zvedat ze země a dráha mu sotva stačila. nastoupal asi 150 metrů a Pavel jej nechal klouzat bez tahu turbíny. Byl to nádherný let a nedalo by se poznat, že je to model. Přistání bylo na posekanou trávu a v závěru chytilo křídlo za vzrostou trávu a stočilo to model doprava. Vše bez poškození.

Read more...

    

              Neobyčejný model.

 

    Na Jet Meetingu v červenci jste mohli vidět neobyčejný model, který na vystoupení přivezl Václav Janko. Přijel na tuto akci až k polednímu, a tak nebyl na stojánce u ochranné sítě, ale na trávě přes chodník. Diváci tak neměli možnost si jej prohlédnout z blízka.

     Jde o maketu letounu Sikorski S – 39. Model upoutal pozornost diváků až když odstartoval na ploše a Václav předvedl soutěžní sestavu jako na soutěži maket. Nejen že upoutal pozornost svými tvary, ale i zbarvením modelu, když přistál.

      Skutečný letoun, který mu posloužil jako předloha létal s expedicí do Afriky a fleky na trupu měly evokovat zbarvení žiraf.

        Diváci, kteří navštěvují Modelpark delší dobu, mohli model vidět už v roce 2010 na Leteckém dnu – poslední 2 fotky.

 

    19.2.2023   Karel Jeřábek

Read more...

      

          

                 Stavěli malé modýlky.

 

     Tak jako minulá léta, sešli se é tento víkend v Modelparku příznivci malých modelů, aby si předali řadu zkušeností ze stavby těchto modelů a létání s nimi. Prostory pro stavbu a posezení bylo sice nutné vytápět mobilním teplometem, ale vše fungovalo jak má.

      Jezdím se na ně podívat, abych se sám poučil z jejich stavby a také si zalétal s modelem, který jsem si postavil. Sjíždějí se už v pátek a jsou tady do neděle. Já jsem si zvolil, že pojedu na letiště v sobotu a to byla chyba. Foukal vítr asi 4 m/sec. a bylo sychravo, no nic počasí na létání. Udělal jsem si tedy jen pár snímků ze stavby modelů, které jsou v příloze. Nestavěli jen modely letadel, ale vyrábějí i figurky do společenských her a modelů.

     S modely létali hlavně už v pátek, když se sjížděli, byl klid a oni byli nažhaveni si zalétat v zimě. Třeba i s modelem poháněným raketovým motorkem S2, se kterými se létalo před 50 lety.

           Jsou výborná parta. Tak to má být.

    15.2.2023   Karel Jeřábek

     

Read more...