MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

1541801
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
298
410
1974
7784
1541801

Kdo je připojen

We have 9 guests and no members online

 

  Tento týden měla být další naše akce Otevírání nebe. Z důvodů všech opatření k vůli epidemii se tato akce nekoná a tak jsem vybral alespoň pár obrázků z roku 2018, kdy se nás sešlo poměrně dost a bylo to pěkné setkání s opékáním buřtů.

15.4.2021  Karel Jeřábek

 

Read more...

 V dnešní době, když se řekne Sputnik, každého napadá vakcína proti covidu. Ti starší však vědí, že Sputnik 1 byla Sovětská družice, kterou Sověti vypustili v roce 1957 do kosmu a každých 90 minut nám zapípala při přeletu. V těch padesátých letech bylo soutěžení mezi USA a SSSR v kosmonautice dost sledované a USA se snažily alespoň dosáhnout prvenství v letu prvního kosmonauta do vesmíru, když je Sověti předběhli s družicí. Vše záviselo na technice a USA ještě neměly tak velkou raketu, která by unesla kabinu pro kosmonauta. V tom je Sověti předběhli a raketa VOSTOK vynesla 12.dubna 1961 prvního kosmonauta Jurie Gagarina na oběžnou dráhu do vesmíru. I když udělal jen jeden oblet a úspěšně přistál, byl prvním člověkem ve vesmíru!

      V těchto dnech bude v televizi určitě celá řada dokumentů a tak máte možnost dozvědět se mnohem více. Já jsem tuto dobu prožíval a tak si to kolikrát vybavuji. Při letu Gagarina jsem byl na vojně v Lešanech a když jsme ve tvaru pochodovali do autoparku, kde jsme měli nácvik s kanóny, rozezněl se zvuk amplionu rozhlasu, který byl po celé posádce a radostně nám oznamovali, že vyletěl do kosmu první člověk Jurij Gagarin. Samozřejmě, že to byla skvělá zpráva, ale za dvě hodiny jsme vycházeli z autoparku a opět se spustil rozhlas. Tentokrát nám oznamovali, že kosmonaut úspěšně přistál. Další dny už nás provázela písnička" Tak ahoj majore Gagarine".

         Není bez zajímavosti, že Gagarin navštívil naši republiku jako první mezi jinými státy a to já už jsem sloužil v Praze u pohotovostního praporu a dělali jsme špalír na Václavském náměstí, kudy projížděl, takže jsem jej viděl docela zblízka.

         Na počest tohoto prvního startu člověka do vesmíru byl 12. duben vyhlášen za DEN KOSMONAUTIKY.

    10.4. 2021  Karel Jeřábek

                                        

                                         

            Modelpark nyní půl roku odpočíval a nyní se snad otevřou hranice okresů a budeme moci uspořádat Otevírání nebe i když o týden později než jsme plánovali. Není tam ale žádný velký klid. Jako vždy na jaře, je potřeba uválcovat travní prostory. K tomu se používal válec tahaný traktorem. Letos si Pavel Štern zapůjčil moderní stroj, se kterým se 6 dnů válcovalo. Nebyl sám, vystřídali se i další členové klubu kteří přispěchali na pomoc aby stroj zbytečně nestál. Na obrázku je Pavel Štern a pomocníci byli Karel Pecka, Martin Tintěra, Pavel Nisser, Jarda Štěrba a Jan Mašek

 

6.4.2021   Karel Jeřábek