MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

               Na minulý víkend byla výborná předpověď počasí a tak si skupinka jetařů dala opět sraz u nás v Modelparku. Přijeli už v pátek a začali létat, ale hlavní polétání si nechali na sobotu. Bylo jich jen 5, ale posílili je dva Němci, kteří si přijeli zalétat a ještě  náš člen klubu Zděnek Vlk s akrobatem. Petr Gubi měl tady oba modely z minulého létání, které proháněl, ale také schovával před sluncem, jak můžete vidět na obrázcích. Roman Gerlich si přivezl a létal s Vajprjetem, stejně tak, jako Mirek Mencl . Nemohl tady chybět Zděnek Vašata, stálý účastník létání s jety se svým Albatrosem a konečně Vlasta Srna, který si přijel zalétat úplně nový model FUTURA V2. Vypadá téměř stejně jako Leonardo, ale je poměrně menší, jak můžete vidět na obrázcích. Je to jeho náhradní model, pro případ poškození Leonarda a možnost vystupovat na akcích v průběhu roku. To jsem se dočetl na jeho stránkách, ale i to, že je model od září na prodej !!!

           Mistrné ovládání modelu předvedli i zahraniční účastníci. Mě se líbil větroň s pomocným tryskovým motorem, se kterým létal v plné rychlosti akrobacie, přestože má model asi 6 metrů rozpětí. Mezi tryskáči si vždy "skočil" Zděnek s akrobatem. Škoda, že tam nebylo více členů, bylo nádherně. Přikládám pár snímků z akce.

     18.6.2020  kAREL jEŘÁBEK

Read more...

 

               Je to už skoro 3 roky, kdy se uskutečnilo v Modelparku Mistrovství Německa v létání s modely, které mají jako pohon pulsační motor. Tyto modely prakticky na našich letištích nevidíme a ani se nekonají žádné soutěže a akce s těmito modely.

       Né, že bychom to neuměli, ale zvuk, který pulsační motor vydává, překračuje veškeré limity. U nás tyto motory vyráběl klub v Karlových Varech někdy v 60 letech a prodávaly se v modelářských prodejnách. Modely nebyly řízeny rádiem jako nyní, ale létaly jako upoutané modely v kruhovém drátěném prostoru. Když se takový model pustil v kleci, dovedete si to představit ? Ten kravál někde v městě, poblíž sídliště a nedalo se to zastavit, dokud bylo palivo!.

        Když v květnu 2017 přijeli na Polétání s Jety Němci zalétat s tímto modelem , byla to pěkná atrakce a všem se to líbilo. Nebyl také problém, aby jim bylo vyhověno, že si tu v Modelparku udělají Mistrovství Německa ve volném termínu na konci srpna. Soutěž měli naplánpvanou na 26. srpna v sobotu, ale oni měli dovolenou a většina přijížděla už v úterý a ve středu. U nich nemají moc možností, kde létat a tak si to užívali, trenovali a vylepšovali co se dalo.

      Rachot, který se ozýval od letiště byl pro většinu lidí neznámý a byl slyšet až 10 km daleko, bylo to jako při bomardování Londýna na konci II. Světové války. Modely musely proto létat po travnaté dráze napříč letiště, aby nelétaly nad vesnicí.

      Vlastní soutěž proběhla bez problémů a asi 2 modely spadly mimo letiště, ještě než měly rychlost. Ta byla okolo 400 km/hod a velkému množství diváků se to určitě líbilo. I tuto neobvyklou akci jsem trochu nafotil a tak alespoň pár obrázků, na kterých můžete vidět nejen modely, ale i aktéry a techniku.

       20.3. 2020. Karel Jeřábek.

 

Read more...

                                            Je blbé počasí a tak většina z vás prohlíží weby, včetně našeho. Čekali jste něco nového a stále nic. Já stále čekal jestli se bude konat "Zbytkový kerosin", nebo ne. Ani žádnou pozvánku na akci jsme nemohli dát, protože předpověď počasí byla pro létání špatná Při této akci nejde jen o létání, ale o setkání pilotů jetů na konci sezóny Přihlášeno bylo původně až 27 pilotů. V pátek, kdy se sjížděli, bylo jasné, že jich tolik nebude, protože od rána pršelo a na sobotu byla předpověď s deštěm ještě do 10 hodin.

                     V pátek se tedy nelétalo a tak 14 účastníků si užilo velice příjemný večer plný humoru a povídání o modelech a létání s nimi. V sobotu po ránu bylo sychravo, ale předpověď počasí se vyplnila. Vysvitlo slunce, které všem zvihlo náladu, připravovaly se modely k létání, které zahájil majitel areálu Modelparku Pavel Štern. Následovali s létáním všichni účastníci, sledovaní vždy zbytkem přihlížejících a byli odměňováni potleskem. Z našeho klubu se akce aktivně zúčastnil Pavel Štern, Jarda Štěrba a Ervín Poláček, které můžete vidět společně na fotce s poháry za účast. Počasí se vylepšovalo natolik, že bylo slunečno, vítr z počátku asi 4 m/s, ale ustával natolik, že navečer bylo bezvětří s krásným západem slunce.

                  I kyž to na začátku vypadalo vlivem počasí špatně, můžeme konstatovat, že se i tak jetařům závěr sezóny povedl. Kdo létal a s jakými modely, můžete vidět na mých fotkách z akce

 

              17,11,2019  Karel Jeřábek

 

Read more...