MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Letní volno, kdy nepořádáme žádné akce, vyplním tento čas alespoň přehlídkou toho, co už tady bylo, ale alespoň nějaká změna.

              Modeláři v Česku šli vždy s rozvojem modelářství ve světě a v některých případech i udávali směr. S rozvojem internetu to však všechno šlo mnohem rychleji, díky větší informovanosti. Když se na našich modelářských akcích objevovaly modely větších rozměrů, vždy to upoutávalo velkou pozornost. Však také, když začínal Lipenecký obr, podmínkou bylo, že model musí mít rozpětí alespoň 2 metry. No, to dnes je v podstatě drobeček, jak víme i z našich akcí. 

              Za 13 let se v Modelparku vystřídalo takové množství modelů, že by to bylo dlouhé promítání. Tak jak šel vývoj kupředu, mohli jsme z počátku vidět právě ty modely kolem dvou metrů, většinou akrobaty, historické motoráky, ale i tryskáče typu Harpon atd. Stále se modely zvětšují a rozpětí 5-6 metrů se nám líbí a už nás nepřekvapuje. S diváky, kteří přijdou do Modelparku, je to již jiné a jsou mile překvapeni velikostí modelů. Letos jsme pořádali v červnu Letecký den a diváci mohli vidět modely srovnatelné s modely na přidaném videu.

             

 

         Připravil jsem fotky větších modelů, které byly v Modelparku a protože jich je hodně, budu je postupně uvádět. Nyní tedy prvních 33 obrázků

       12.8.2019  Karel Jeřábek.

                       

Read more...

                  Když v loňském roce byla  tropická vedra, myslel jsem si, že je to nějaká vyjímka, ale letos je to tady zase. Skončili jsme s pořádáním akcí, které jsme měli naplánované na první pololetí a tak si říkám, není žádné omezení, tak bude na letišti v Modelparku plno!. Tropická vedra jasou tady, ale s nimi i zázračný klid . Začne foukat vítr kolem jedenácté a skončí proudění v 6 večer. I přes docela pěkné počasí, není v odpoledních a večerních hodinách téměř nikdo na letišti.

       Píši schválně v odpoledních hodinách, protože dopoledne je tu téměř každý den živo. Nevěříte? Přijeďte se podívat. Základem party, která sem chodí jsou "kluci" z Teplic. Já jsem tam byl minulý čtvrtek a teď v pondělí. Parádně jsme si všichni zalétali a probrali život okolo nás. Bylo nás 8, létá se na frontu a každý za dopoledne stihne i 5 - 6 startů. Jak začne tropické vedro, jedeme domů.

        Nafotil jsem něco ve čtvrtek a v pondělí, tak se s vámi o to podělím.

    24.7.2019   Karel Jeřábek

                ČTVRTEK

 

Read more...

 

            Nedávno jsem v Modelparku přistihl Mirka Herinka z našeho klubu, jak připravuje svůj model k prvnímu startu motorového modelu. Chvíli mu to trvalo než se odhodlal, ale nakonec vzlétl. Podle vyjádření jeho kolegy, připravoval se na tento start důkladně na simulátoru. Let probíhal bez větších výkyvů, občas něco natrimoval, ale v pohodě. Jen při přistání sjel ze sekané plochy na "pole neorané" a poškodil podvozek. No, pro takový model nepodstatná oprava.

       Je to krásný model s pěkným disainem, líbivý. Požádal jsem Mirka o několik údajů o modelu a tak pro zajímavost. Jde o model Extra 330 SC, jehož výrobcem stavebnice je Martin Urbanec. Přestože všechny díly stavebnice mají zámky, je stavba nenáročná, ale Mirek model dával dohromady, včetně zařízení uvnitř 15 měsíců. 

         Model má rozpětí 2200 mm s motorem ZDZ 56 RV-J. Je tu instalována rozvodná deska a vysokorychlostní serva Hitec, které napájí dvě dvoučlánkové Lipolky 2200 mAh a na zapalování Lipolka 1600 mAh.

             Jak model vypadá vidíte níže na obrázcích.

    17.7.2019    Karel Jeřábek

                   

 

Read more...