MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

2110970
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
1139
938
7878
19003
2110970

Kdo je připojen

We have 7 guests and no members online

 


            Většina modelářů skutečné letadlo československé výroby zná, ale takový model jako si pořídil v roce 2010 Pavel Štern není vidět každý den a ani na modelářských přehlídkách. Svou velikostí převyšuje všechny ostatní modely tohoto druhu. Model je celolaminátový, perfektně zpracovaný a má rozpětí 5400 mm. Je poháněn turbínou, která je umístěna v kabině modelu a výstupní plyny jsou vyváděny do stran, jak můžete vidět dále na snímcích. Pořídil ho po letecké přehlídce kdy Honza Horáků s tímto modelem jako první létal, domluvil návštěvu u výrobce pana Fialy a nechal Pavlovi vyrobit výfukový systém pro turbínu. Díky možné špionáži u Honzy byl vytvořen i odolný podvozek včetně odpružení . Překvapení nastalo při vážení modelu, neboť váha bez paliva byla 36kg. Naštěstí po další konzultaci se dozvěděl, že pod 32kg je letadlo neovladatelné.

           Když jej uváděl do provozu, měl problémy s turbínou, která nedávala takový výkon jaký předpokládal. Vše bylo pravděpodobně způsobené rozdělením výtlaku z turbíny do stran. I tak přišel den D, kdy byl model přichystán ke startu. Nemohl jsem u takové záležitosti chybět a tak jsem celý 1. start zachytil na fotkách. Start byl úspěšný, ale trvalo strašně dlouho, než se začal zvedat ze země a dráha mu sotva stačila. nastoupal asi 150 metrů a Pavel jej nechal klouzat bez tahu turbíny. Byl to nádherný let a nedalo by se poznat, že je to model. Přistání bylo na posekanou trávu a v závěru chytilo křídlo za vzrostou trávu a stočilo to model doprava. Vše bez poškození.

 

 

    Pavel s modelem létal, ale problémy s turbínou měl dále a tak model uložil a létal s dalším modelem A 10. Uvažoval, že by turbínu umístil nahoru nad křídla, nebo turbínu úplně odstranit a startovat pomocí vlečného modelu. Stále se něco dělo a tak téměř 10 let byl model v hangáru, až si jej všiml modelář Anton Krajčovič ze Slovenska, který tady byl na Polétání s jety.

     Tonovi se model líbil a tak jej od Pavla odkoupil s tím, že jej předělá podle svého. Veškerou elektroniku a turbínu z modelu vyndal a udělal kompletní rekonstrukci. Jak můžete vidět na dalších snímcích, zabudoval nad křídla turbínu, zabudoval do modelu veškerou elektroniku a udělal perfektní povrchovou úpravu modelu. Změnil barvu na stříbrnou a model vypadá jako celokovový. Perfektní práce.

    Když model v Modelparku v květnu 2022 zalétávali tak, jsem udělal pár snímků, stejně jako při Meetingu 2.července 2022, které jsou níže.