MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

                                            Letecký den v Modelparku

    Letošní Letecký den nám už v přípravě  nadělal hromadu starostí. Nic se nedařilo, začalo to tím, že neustálý vítr a nakonec vichr nám poboural stan, což jste viděli v reportáži. Odstranění závad a nakonec středeční stavění stanu a příprava areálu na akci dala všem, kteří přišli pomoci zabrat.(bohužel, jako vždy nás bylo pár!!)

     Pro letošní Letecký den jsme počítali hlavně s účastí pilotů jetů, kteří se každoročně v tuto dobu scházejí v Modelparku a kteří už na podzim slíbili, že ze setkání uděláme Letecký den. Proto jsme pozvali jen několik vybraných pilotů z jiných kategorií, do počtu asi 25, aby si všichni zalétali. K tomu mělo ještě létat 6 pilotů z Německa, kteří v Modelparku trávili týden dovolené.

      Celé dva týdny foukal nepříjemný převážně severovýchodní vítr a předpovědi počasí nebyly příznivé. Možná, že to byla příčina odřeknutí účasti řady pilotů na Leteckém dnu,(pokud příčinou nebyly žabomyší války konkurenčních firem prodejců modelů jetů). I Němci odjeli, když předpověď neříkala nic dobrého. V pátek odpoledne okolo 15 hodiny přišla bouřka od východu a pořádný liják. Za chvíli bylo po dešti a přišlo to, co jsme potřebovali, studená fronta se zastavila, přestalo foukat a začal mírný vítr z opačné strany od severozápadu, který vydržel až do soboty.

     Hlavní organizátor Pavel Štern ještě domlouval účast některých pilotů, kteří měli zájem přijet a tak jsme do sobotního rána v podstatě nevěděli, kdo bude na Leteckém dnu létat, kromě přihlášených s jety, kteří byli schváleny ÚCL. Ztěžovalo to přípravu komentování celé akce Pavlem Nisserem, když neměl žádné podklady.

      V pátek přes den Pavel Štern ještě zajišťoval co bylo potřebné pro stravování pilotů a pořadatelů, dokončovala se příprava ve stanu.

       Po 16 hodině se začínali sjíždět účastníci, kteří si chtěli ještě zalétat a strávit příjemný večer v Modelparku. Nechyběli pravidelní účastníci Z.Vašata, P.Gubi, V. Srna, Z.Hůlka, M.Hladík, V. Kubal a skupina z Rakovníka.Ti všichni si připravovali modely v četně největšího Albatrose, který se i projížděl po ploše.

      I přesto jsme měli obavy, jak to v sobotu dopadne s účastí pilotů. Vzhledem k tomu jakou jsme dělali propagaci, věřili jsme, že pokud trochu vyjde počasí, bude diváků více, než v minulých letech a byla by škoda je zklamat

      Sobotní ráno už bylo počasí podle našeho přání. Polojasno, teploty se pohybovaly do 18 stupňů a vítr asi 4m/sec. Po osmé hodině začali přijíždět další piloti s modely a stojánka se zaplňovala. Dokonce jsme udělali i výstavu modelů členů klubu.

      Po deváté hodině už začínali přijíždět návštěvníci a tak začalo fungovat parkoviště automobilů, které jsme tentokrát udělali v areálu Modelparku a organizaci výborně řídil Ruda Rada s mladými studenty.

       Pro občerstvení diváků sloužily dva stánky s našimi stálými dodavateli pana Slivoně a Vajnera, stánky měli i prodejci modelářských potřeb a jiné.

       Než začal brífink byla stojánka modelů plná k naší spokojenosti. Dohodli jsme se, že program nelze stanovit dopředu a létání bude "na frontu". O to horší práci měl Pavel Nisser, který létání řídil a výborně komentoval. Ukázky pilotáže modelů s turbinovým pohonem střídaly akrobatické modely a tak měli diváci stále co obdivovat na nebi i na stojánce. O přestávce si mohli diváci prohlédnout modely z blízka, případně si udělat fotky na stojánkách, kam byli k prohlídce puštěni.

      Přestávka byla udělána k přípravě pyrotechniky na rekonstrukci letecké bitvy z 2. světové války, kterou předvedla skupina Air Show Team z Rakovníka. Ukázka byla perfektní a diváci ji zhodnotili velkým potleskem.

      Program úspěšně pokračoval, ale horšilo se počasí. Přestože sluníčko pálilo, zvyšovala se rychlost větru a piloti měli problémy hlavně s přistáním. K 15 hodině už létali jen akrobati a tak, pro silný vítr a nebezpečí havarií, jsme v 15,10 hod. Letecký den ukončili. Přestože byl program o necelou hodinu zkrácen, odcházeli diváci, kterých mohlo být asi dva tisíce, z areálu spokojeni a nadšeni z ukázek modelářské činnosti.

  PS:    Když mi asi ve 14 hod. volal nějaký motorkář z Cínovce, jestli se mohou ještě přijet podívat na Letecký den, potvrdil jsem mu, že ještě něco uvidí ať přijedou. Taky přijeli, ale my jsme to ukončili. Při prohlídce modelů, které byly ještě na stojánce viděli alespoň část, ale Marcel Hladík se nechal vyhecovat a předvedl jim letovou ukázku s tryskáčem i v tom větru. 

     V závěru bych chtěl jménem rady klubu poděkovat všem pilotům, účinkujícím a všem pořadatelům za jejich činnost na Leteckém dnu.

       Na akci byla řada fotografů, tak doufám, že se budou různě prezentovat. Libor Kolman už má poznatky a fotky z LD na svém webu, já jsem taky něco nafotil, viz níže a za mnou fotky od Petra Vlka.

  Video z leteckého dne :


  Roztřesené Video LETECKÁ BITVA :https://youtu.be/TyDFCSjoizw?t=5

  obě videa natočil Č.Šlapák

 

    

     

      

 

    

     

     

     

     

     

      

     

     

     

     

      

     

        

     

     

     

     

    

      

    

       

       

        

         

       

       

       

       

       

        

      

        

       

        

        

        

         

                                                                                                                       Karel Jeřábek

        Ještě fotky od Petra Vlka:

      

     

     

     

      

     

      

     

      

     

     

     

     

      

     

     

     

     

     

     

      

     

     

     

     

      

      

      

      

     

      

      

      

       Děkuji za prohlédnutí.