MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

 

      Velký modelářský Letecký den

 

Po zkušenostech z minulého roku jsme se na tuto akci připravovali důkladněji, aby vše klaplo do puntíku. Byli domluveni piloti pro ukázky svých modelů, připraven areál podle představ ÚCL, zajištěny všechny služby pro diváky včetně zábavy pro děti a připravené parkoviště u Suché. Co se nedalo zajistit nebo ovlivnit, bylo počasí.

   Už čtvrtek a pátek bylo deštivo a značně se ochladilo. To nám udělalo trochu čáru přes rozpočet, ale věřili jsme, že to nakonec dobře dopadne, i když návštěvníků bude méně. Vždyť takovou propagaci všemi směry sdělovacích prostředků jsme ještě neměli.

    V pátek odpoledne, kdy jsme dodělávali poslední přípravy a nákupy, už přijížděli první piloti. Počasí se trochu vylepšilo a tak si mohli navečer ještě zalétat.

    Sobotní ráno bylo ale ponuré, studené, nepříjemné, ale nepršelo. Před osmou, kdy se scházeli členové klubu a studenti jako pořadatelé, jsme se navzájem utěšovali, že devátá rozhodne, jako na soutěži. Skutečně se to zlepšovalo a vydrželo to bez deště až do 13 hod, kdy jsme vyhlásili přestávku na prohlídku modelů. Drobný déšť vydržel asi 15 minut, pak už do večera bylo jen chladno a slabý severozápadní vítr.

    Většina pilotů dorazila hned z rána, ti z Moravy dojížděli tak, aby stihli svoje vystoupení. Zatím, co si všichni připravovali modely, Pavel Nisser dával dohromady pořadí startů, aby byl program co nejpestřejší. Diváků přibývalo a tak úderem 10 hodiny ohlásil Pavel  zahájení Leteckého dne. Celou akci potom výborně komentoval, chvílemi jej zastoupil i Karel Pecka.

  V propagačních článcích jsme nabízeli to nejlepší, co lze vidět v modelářství ve velkých modelech. A tak diváci sledovali vystoupení s modely s tryskovým pohonem Jas-39 Gripen, A-10 Thunderbolt,L-39 Albatros, Mig 29, Futura, Eurosport Universe 3D, motorové akrobaty Zlín 526, Sukhoi 29 37%, Piper J-3,Piper PA-18, Cessna 150 Aerobat, Aero A-102 a Jak54. Z větroňů pak model Luňáka a obří modely Tuláka a Krajánka, dále vrtulníky Mi-24 Hind a LAMA.  Samostatnou skupinu tvořily modely z I.světové války, Zeppelin Staaken, Fokker E III., Soptwith Pup, Nieuport 11, Albatros D III Oeffag, Morane Saunier N a Bristol M1C.

   Program byl uspořádán tak, aby se střídaly všechny druhy modelů a byl zajímavý, V dopoledním i odpoledním programu vystoupila vždy skupina GREAT WAR FLYNG CIRCUS, jejichž vystoupení se líbilo všem divákům a tak sklidili vždy velký potlesk, stejně jako jednotlivá vystoupení.

     Diváků se vystřídalo asi 1000, z toho polovina byly děti, které hojně využívaly kolotoče  a hry v areálu a dospělí se mohli občerstvit u několika stánků.

    Na vlastní přípravě LD se podílel přípravný výbor v jehož čele byl Pavel Štern, bez něhož by se akce neuskutečnila. Celou akci můžeme vyhodnotit jako úspěšnou z hlediska propagace modelářství a zájmové činnosti, z hlediska ekonomického už tak ne, protože počasí se ovlivnit nedá a na něm závisí návštěvnost.

    Na závěr děkujeme všem, kteří se jakoukoliv činností podíleli na Leteckém dnu a přispěli k úspěchu.

                                                                                                          Karel Jeřábek.

    Ještě pár obrázků z akce:

   další obrázky v galerii.

      

      

 

       

            

         

              

          

                

         

          

          

          

          

          

          

          

          

             

          

         

         

         

         

         

        

        

         

          Dalších mnoho fotek bude za týden, zatím je možné shlédnout i stránky Libora Kolmana.