MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

1346081
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
275
363
2214
1355
1346081

Kdo je připojen

We have 11 guests and no members online

                        

 

 

4.listopadu 1951 byl ustaven zákonem o branné výchově Svaz pro spolupráci s armádou / Svazarm / jako vrcholová organizace kolektivních členů. Zahrnoval tehdy tyto odbornosti : brannou výchovu, střelectví,radioamatéry,letce, parašutisty,modeláře, motoristy,potápěče,kynology,vodáky a biatlon. Každá odbornost měla svůj program a řízení své činnosti. V průběhu dalších téměř 40 let ovlivňoval Svazarm činnost a organizaci modelářství.

Ze skromných začátků se značně zvýšil zájem o modelářství a přibývali členové do klubů a kroužků mládeže, zvláště podporou v materiální a organizátorské činnosti. Zpočátku bylo řízení jen dvoustupňové tj. ústředí a krajské modelářské rady. Zde působil i pracovník KV Svazarmu Volráb, který soutěžil s upoutanými rychlostními automobily. Později asi od roku 1953, kdy byl 1.sjezd Svazarmu se rozšířilo řízení i na okresní modelářské rady.

Tehdy působil za náš kraj jako hlavní organizátor a instruktor Oldřich Procházka, který byl i reprezentantem v kategorii F1A. U něho bylo možné získat licenci / číslování za celý kraj/ ale také skládat zkoušky z modelářské výkonnosti , tzv. modelářské A,B a C po vzoru pilotů. Nebylo to jen dosažení výkonu s modelem, ale hlavně teoretická zkouška z konstrukcí modelů – asi 50 otázek! Po zkoušce byl vystaven i patřičný průkaz. Kromě toho měl každý člen i Klubový průkaz.

                           

                                                          Klubový průkaz                                                                      Klubový průkaz uvnitř

                                                                                                    Licence závodníka                                                                           Potvrzení o výkonu v kategorii

                              

                                 Průkaz o modelářském výcviku                                                           Záznamy o zkouškách

 

Oldřich Procházka rovněž organizoval soutěže nejen v kraji , ale i účast na větších soutěžích mimo náš kraj a sestavoval krajské reprezentační družstvo. V tu dobu v našem okrese byli nejaktivnější a i svými výkony předčili Miroslav Šimek a Karel Jeřábek. Po likvidaci letiště v Chabařovicích nebylo v okolí Ústí n/Labem moc prostorů, kde by se dalo s volnými modely létat a tak jsme chodili trénovat do prostoru mezi obcemi Užín a Varvažov, kde byla sice pole, ale na jaře a po sklizni to bylo možné. Pravidelné tréninky i ve všední dny, kdy Procházka dojížděl k nám a nebo já se Šimkem na letiště do Mostu, se projevily ve výkonnosti. Na Jihočeské váze v roce 1957 vítězí Procházka a Šimek je třetí. Na obrázku je reprezentační družstvo kraje na soutěži kat. A2 v Karlových Varech – zleva K. Jeřábek, J. Skokan z Terezína, M. Šimek, O. Procházka. Na dalším Miroslav Šimek s modelem kat. F1A. Na mistrovství ČSR – Jihočeské váze je K. Jeřábek na 3.místě. Oldřich Procházka létá i v roce 1963 a 1965 na mistrovství světa.

                    

                                                                                       Krajské družstvo v kategorii A 2

                    

                                                                       Miroslav Šimek s modelem kategorie A 2

                       

                                                              Vladimír Procházka uprostřed a Miroslav Šimek vlevo, na Jihočeské váze

                        

                                             Karel Jeřábek na 3. místě Mistrovství ČR v kategorii A2

 

Je dobré připomenout, že v této době se veškeré soutěže konaly v neděli, protože v sobotu se normálně pracovalo! Když jsem se chtěl v roce 1957 zúčastnit soutěže A2 v Lomnici n/Popelkou, jel jsem vlakem už v sobotu po práci, čtyřikrát přestupoval, tam na místě přespal u neznámých lidí a ráno jsem byl na startu. Vyhrál jsem tam pohár a před půlnocí byl doma.

 

Na přelomu padesátých a šedesátých let se létá všeobecně s volnými a upoutanými modely, ale poprvé v roce 1953 vzlétne v ČSR rádiem řízený model. U nás v okrese vzrůstá počet modelářů, kteří mají ve většině případů amatérsky vyrobené RC soupravy, převážně jednokanálové. Mezi prvními létali Hanusch a Grunzner z Tuchomyšle, J. Horáček, J. Šafařík, B. Kosáček, ale to až v 60 letech. Není bez zajímavosti i to, že k provozování rádiové soupravy bylo nutné mít „Povolení k řízení modelů „ od Krajské správy radiokomunikací a byla určena frekvence 27 kHz, kterou mohli modeláři používat.

                      

                                   Povolení k provozování rádiové soupravy                                                Povolení z radiokomunikací

V roce 1959 byli v klubu na Bukově Z. Langmayer , F. Šinkora, J.Kocům, R. Kryšpín, L. Klika, S. Novotný, J. Páska, R. Horníček, P. Hajn, J. Jurek, Mužík, J. Maleč, M. Bašusová, B. Bašus, J. Vágner, A. Příhoda, K. Novotný, J. Bitner, Aichlman, Šinkorová, K. Jeřábek, Danielovský, Mužík, M. Dřevo, P. Veselý, Nerlinger, Rabiňák, Zeman.