MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0953869
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
280
490
4452
14059
953869

Kdo je připojen

Právě přítomno: 23 hostů a žádný člen

 

 

Dnes proběhl za přijatelných podmínek pokus o překonání českého rekordu v drakiádě .Na akci se dostavilo 227 účastníků s draky a v jeden okamžik se do vzduchu dostalo 85 draků. Rekord byl překonán . O tom všem budete informováni v dalších článcích včetně fotodokumentace . Děkuji Všem , kteří pomohli a zúčastnili se drakiády , jmenovitě pan a paní Šulcovi , Vondráškovi ,  ,Horáčkovi  , Radovi , Vlkovi ,Jeníčkovi ,Šlapákovi , Šternovi , Klímovi  dále   Jaroslav  Štěrba , Josef Hanousek , Karel Pecka  ,Pavel Nisser ,  Eliška Beňková , Karel Jeřábek a Miloš Soukup .Poděkování také starostce obce Modlany paní Kondrlové a jejímu manželovi .

    VIDEO z DRAKIÁDY                                                                                                                                                                                                                 Pavel Štern

 https://youtu.be/M7DfHj4q4gA?t=2

(c) J+Č Šlapákovi

      Ano, povedlo se to! Oba rekordy, největší počet účastníků s draky na jednom místě a největší počet létajících draků v jeden okamžik ve vzduchu se překonaly. Předcházela tomu však dlouhá příprava, kterou Pavel Štern absolvoval od přihlášení rekordu v Pelhřimově, až po samou organizaci akce v sobotu 8.října. Celý týden bylo hrozné počasí, ale v pátek odpoledne se vyčasilo a když jsme se tam sešli, přáli jsme si aby to tak vydrželo. Ale nevydrželo! Ráno byla obloha zatažená a předpověďpočasí zrovna pěkná taky nebyla - ale nefoukalo! Vše bylo proti nám a sám jsem měl chvílemi obavy, jestli to počasí neodradí rodiče od návštěvy Drakiády. Ukázalo se, že náš národ je soutěživý a nějaké počasí nás nemůže zastavit, když o něco jde.

      Jak to tedy vše probíhalo? Já sám jsem přijel do Modelparku v půl jedné a to tam bylo jediné auto, z kterého už měly děti venku draky a zalétávaly na parkovišti. Jel jsem dříve taky proto, že jsem potřeboval vypustit obřího draka (asi 6 metrů čtverečních), který měl vévodit všem, kteří budou přijíždět. Jenže ten vítr prostě nebyl a tak jsem jej nechal rozbaleného u dráhy a čekal jsem, že snad ten vítr přijde a vzlétne. (To byla ta růžová plachta na zemi).

       Mezitím Pavel s Petrem Šulcem připravovali stoly na příjem účastníků a vše co bylo potřebné. Občerstvení pana Slivoně už fungovalo, stavěly se stánky na prodej draků a modelů, jen draci nepřijížděli. Jako by si všichni dávali načas, že stačí přijet ve 14 hodin! Přijel už i komisař Robert Zauer, starostka z Modlan, pořadatelé z klubu už byli na místě, ale draků se loudalo poskrovnu, ještě v 13,45 poletoval s drakem pan Slivoně a jeho rodina. Pak se to ale rozběhlo:

13,55  přichází už řady účastníků a mezi nimi i učitelky z mateřské školky Modlanská rolnička a dělají výzdobu na ohrazení, aby ukázaly výrobky dětí, které si přjdou rovněž zalétat.

14,18  přijíždějí Modlanští hasiči, kteří přivážejí nejen svoji techniku, ale i děti s draky, přijela i skupina mladých hasičů až z Duchcova.

14,30 stále jsou fronty u prezentace a parkoviště se zaplňuje.

14,45 na ploše se prohání spousty dětí s draky všemi směry, protože vánek, který vane od severu jako by nebyl. Jen ty nejlehčí vydrží létat neustále. Spousty draků není seřízených k letu a tak jim dáváme instrukce a rady, vždyť chceme, aby to všem létalo.

15.05  stále ještě přicházejí další děti s draky a my čekáme s organizací startu až bude ukončena prezentace všech, kteří přijdou - jde o rekord.

15.15  Ukončujeme registraci s 227 účastníky, což Pavel oznamuje rozhlasem jako překonání prvního rekordu. Zároveň vyzývá všechny k přípravě na start rekordního pokusu. Jenže děti jsou k neudržení, létají si jak se jim chce, protože jsou na volné ploše a musí se taky ukázat!. Přichází to, čeho jsme se obávali - vrchol Milešovky je zahalen do mraku, jako by to byl Vesuv s erupcí a v Modelparku začíná mžít, není to déšť a létání neustává. Upozorňujeme děti, že v případě deště se mohou schovat ve stanu, který je na tuto situaci připraven. Zároveň nám bylo jasné, že pokud se do toho hned nepustíme a přijde déšť, bude s pokusem o rekord konec.

15,26  Pavel stále vyzývá ke startu draků, aby jich bylo ve vzduchu co nejvíce, moc se to nedaří, vzlétá i Matěj Vlk s dronem, aby nafilmoval dokument o rekordu.

15,48  Vše je připraveno a vyburcování ke startu pokračuje. Jsou připraveni komisaři, fotoreportéři i startér s pistolí. Odstartováno, sčítají se letící draci- v daný okamžik letí 68 draků. Zopakujeme si to, i když už jsou všichni vlhčí od padajícího mžení.

15,53  Pavel Štern znovu všechny hecuje ke startu a výstřel z pistole opět zahájil druhý pokus o rekord. Komisař sčítá létající draky a za minutu bere do ruky mikrofon a ohlašuje překonání českého rekordu v počtu letících draků najednou na jednom místě. Vynikající!  Tleskáme všem účastníkům pokusu o rekord, ale i všem, kteří se nějakým způsobem podíleli na této akci. Poděkování rovněž provedla i paní starostka z Modlan.

16,00  Po překonání rekordu to bylo jako když střelíš do vrabců, většina balila a odjížděla s Diplomem účastníka a pár bonbónů domů, usušit se a odpočinout po namáhavém běhání při pouštění draků v bezvětří.! Několik desítek jich však zůstalo, aby viděli ukázky helikoptér, které na plochu přinesl Slávek Jeníček a Jarda Štěrba.

    Bylo to báječná akce a byla radost se dívat na snažení velkého množství dětí na ploše Modelparku. Na fotkách můžete vidět jak to probíhalo:

                                                                                                                                                               Karel Jeřábek

      

 

      

       

        

        

          

          

          

           

           

           

             

            

            

            

           

            

            

               

              

               

                

                

                

              

              

              

              

               

                

              

                

                

                 

                  

                

               

               

               

              

               

               

               

                 

                  

                                        Tak zase za rok                                                                                                         Karel Jeřábek