MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950135
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
203
515
718
10325
950135

Kdo je připojen

Právě přítomno: 47 hostů a žádný člen

                                                                       Model rakety z tiskárny.

        Vystavoval jsem model rakety Saturn 5 na výstavě Model Hobby v Praze a když měla výstava končit, jel jsem si pro něj o něco dříve, abych si výstavu prohlédl. Procházkou jsem uviděl stánek, kde mě upoutaly různě barevné raketky. Byl to stánek prodejců tiskáren a k tomu všelijakých doplňků fy. mkfloria, kde je šéfem Martin Kadlec. Chvíli jsem si s nimi popovídal a dali mi jednu raketu vyrobenou na tiskárně, podle jejich návrhu.

               Doma jsem se pustil do úprav vnitřku raketky, aby se dala vystřelit při nějaké příležitosti. Odřízl jsem tedy hlavici, protože byla raketa vcelku, začistil a nalepil do hlavice pásek překližky 0.8 mm, šířky asi 25 mm, který bude dělat spojení se spodním dílem. Do přední části hlavice jsem zalepil placku z překližky 3 mm o průměru asi 60 mm s dvěma otvory, pro upevnění šňůry k padáku, jak vidíte na obrázcích.

              Do spodní části jsem si připravil přírubu z překližky 3 mm, uprostřed s trubkou na motor o průměru 18 mm, která dosahovala až na dno rakety, kam jsem přilepil malou přírubu. Tím jsem zajistil, aby se spaliny od motoru nedostaly vůbec na povrch z tiskárny. Vše jsem lepil sekundovým lepidlem.

             Samozřejmě, že jsem to chtěl zkusit a tak jsem přivázal padák do modelu, vsunul motor 10 Ns a jel na letiště v Modelparku. Vím, že ten motor to moc nemohl utáhnout, váha byla nějakých 220 g, ale doufal jsem, že nějakých 20 metrů by nahoru mohla letět.Zrovna přijel Ruda Rada a tak jsme po vyfocení odpálili start raketky. No, výška byla tak 10 metrů a zahnula nad asfalt. Zpoždění měl motor 4 sekundy a tak to spadlo tvrdě. Odštíply se malé kousky od jednoho stabilizátoru, tak jsem všechny posbíral, že to doma poslepuji. Povedlo se a model jsem znovu připravil, trochu vylepšil barevně a vzal jsem ji na show raketýrů na Srbickém pahorku. Tentokrát jsem použil starý osvědčený motor z roku 1972 s označením VV. (raketýři vědí co je to) Má rychlý start a tak se to povedlo, Letěl pěkně nahoru, začal uhýbat, až vyhodil padák a přistál. Je vidět, že by to s tou tiskárnou šlo, ale potřebuje to úpravy s raketýrem!!!

   Karel Jeřábek 10.11.2017