MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950173
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
241
515
756
10363
950173

Kdo je připojen

Právě přítomno: 38 hostů a žádný člen

 

                   Bezpilotní letoun v Modelparku.

               Když jsem v úterý přijel do Modelparku na schůzku rady klubu, uslyšel jsem zvuk silnějšího motoru a za chvíli se objevil od Ústí  letoun ve výšce asi 150 metrů, zalétl nad obec Suché, udělal levou zatáčku a letěl k Milešovce. Bral jsem si věci z auta a nevěnoval tomu pozornost, myslel jsem si, že přelétl ultralait. V té chvíli to tak vypadalo, jenže vzápětí se objevil znovu od Ústí a to už mi bylo jasné, že se tady něco děje. Připomínalo mi to situaci, když Jarda Šafařík překonával rekord v trvání letu s motorovým modelem a letěl 12 hodin. Taky takhle blbnul z jedné strany na druhou. Když jsem přišel ke klukům, hned mi sdělili, že se zde zkouší bezpilotní letoun.

         Není to poprvé. Už na jaře Radek Suk předváděl polystyrenový malý model s rozpětím asi 1,5 metru,  vybavený aparaturou pro bezpilotní  řízení modelu a moc se nám to líbilo.

         Měli jsme schůzi, model stále létal a pak jsem nestačil udělat ani snímek z přistání. Přijel jsem tedy dnes do Modelparku, abych to napravil. Jenže, jak se říká  "kolečko se polámalo ". Při přistání modelu se poškodil podvozek a oprava se protahovala, tak jsem si udělal alespoň pár obrázků, aby jste viděli,  jak model vypadá.

         Není to žádný drobeček, rozpětí má 5 metrů, hloubka křídla asi 0,6 metru. Konstrukce je celolaminátová, a do trupu se vejde asi 60 litrů paliva pro čtyřválcový motor o obsahu 200 kubických cm. Letoun vydrží létat asi 6 hodin nepřetržitě a je řízen přes počítač. Při letu opisoval čtverec o základně 3 km.

                                                                                                                                                                            Karel Jeřábek  

           

 

            

            

          

           

           

            

            

              

                                                                                                                                         Karel Jeřábek