MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950132
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
200
515
715
10322
950132

Kdo je připojen

Právě přítomno: 47 hostů a žádný člen

                                                                         50 let klubových rakeťáků (5) závěr.

 

                                                       Karel Jeřábek

 

            V novém tisíciletí to bylo s raketýry stejné jako v celé republice. Jen pár klubů se udrželo při činnosti a možná nebýt tahounů z Krupky, bylo by to ještě horší. V našem klubu jsme v podstatě zůstali při činnosti jen čtyři, ale vydrželi. V roce 2002 se konalo Mistrovství světa raketových modelářů, kde jsem fungoval jako rozhodčí, ale měl jsem sebou i nově postavenou velkou raketu Mercury Redstone. Povolili mi ji odstartovat a tak za pomoci Karle Pecky jsem ji připravoval. Pro zlepšení efektu startu mi Karel Urban poradil udělat z hliníkového prášku asi metrový kruh, že to bude záblesk a kouř. No to vše bylo, ale ten záblesk spálil celý spodek trupu, vyhodilo to hlavici a z pěkného startu, který Redstonka uměla , byla pomalu ostuda. Ale před startem byl u modelu nával, protože se s ním chtěli všichni vyfotit. Ještě dnes vidím číňany jak se tam fotili.

            Od roku 2004 do 2009 jsem vedl kroužek modelářů, který ještě s Petrem Beranem a Mirkem Čápem začal jako letecký. Jenže odpadávali nejdříve kluci a nekonec jsem zůstal jako vedoucí sám s 10 kluky. Poslední 3 roky už to byl jen raketýrský kroužek, se kterým mi pomáhal i Karel Pecka. Byli jsme i na Mistrovství žáků, kde bratři Brožové získali tituly . S kroužkem jsme začali v Chlumci i Drakiády, které přetrvávají dodnes.

            Po celou dobu se soutěžení s raketovými modely věnovali Petr Dubina a Jan Čerepjuk, kteří přestože se odstěhovali z Ústí nad labem do Jičína a Plzně jsou stále členy našeho klubu. Létají pouze RC raketoplány na Mistrovských soutěžích a na Světovém poháru. Krátce se soutěžení věnoval i Jirka Tůma. 

             Modelářské soutěže v tomto období jsme nepořádali, ale hlavní akcí každého roku je Festval příznivců velkých modelů raket. Letos to bude již 10. ročník. Tyto akce se pořádají pouze 3 v roce - ve Svojku (poblíž Semil), v Koprníku (poblíž Mladé Boleslavi) a u nás v Modelparku. S velkými modely raket jsme startovali rovněž v Krupce na Show, v Letovicích, Znojmě, Ústí nad labem, Lipencích, Nesvačilech, Mostě a dalších. Je to atraktivní kategorie i když se v ní nesoutěží. Naopak to dává možnost seberealizace  v konstruování modelů raket. Na přidaných fotkách jsou moje modely z posledních let.

            50 let uteklo jako voda, raketové modelářství prošlo nějakým vývojem a já věřím, že i my v našem klubu budeme pokračovat, i když omezeně vzhledem k věku. Všechny vás tak zvu na Festival velkých modelů raket, který se uskuteční 24. června 2017 v Modelparku v Suché.

                Ti, co dočetli až sem obdivuji, ale zase se možná něco dozvěděli ???!!! Díky.                                      Karel Jeřábek

           

           Mercury Redstone na Mistrovství světa

 

           

            Běžvý start Redstonky ( bylo jich celkem 18)

           

            Depo na Mistrovství žáků na Točné

           

             Naše družstvo

           

            Takové makety raket stavěli kluci 13 a 14 let

           

           nejlepší Petr Brož

            

             Kluuci soutěžili na Světovém poháru v Nitře.

            

             Petr Dubina

            

             Jirka Tůma

            

             Jan Čerepjuk

            

             Stojánka v Lipencích

            

            

             Columbie ve Znojmě

             

              Začátky Festivalu zleva : Jan Plecháč, Karel Ševčík.  Láďa Jiruš, Já, Petr Brož a Martin Brož

             

              Organizátor Festivalu Karel Pecka

             

             Little Joe II

              

              Saturn 5

               

                Columbie

               

                Nástupem vždy začínáme. Věřím, že nás letos bude více-

                                                                                                             Karel Jeřábek