MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950152
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
220
515
735
10342
950152

Kdo je připojen

Právě přítomno: 33 hostů a žádný člen

                                                       50 let klubových rakeťáků. (4)

 

                                                                     Karel Jeřábek

          Když se v Dubnici nad Váhom vyráběly kvalitní raketové motory, bylo možné vytvořit i modelářské rekordy. I pro tuto aktivitu jsme uspořádali akci, při které se ustavily rekordy pro kategorie, které ještě neměly ani základní výkony a pro ty ostatní jsme se snažili o jejich překonání. Celostátní akce byla úspěšná i pro naše členy. Josef Černý a Ivan Ivančo překonali světové rekordy a mají k nim certifikáty od FAI.  Jirka Horáček a já jsme měli jen rekordy české.

          K organizování všech těchto akcí bylo zapotřebí vyškolit potřebné časoměřiče, bodovače, komisaře a další funkcionáře. Ustavili jsme proto v osmdesátých letech Krajské metodické středisko raketových modelářů, ve kterém se vše odehrálo a finanční podpora sloužila pro naše kroužky raketových modelářů. Naše aktivita byla zúročena obsazením funkcí ve vrcholných orgánech Modelářského svazu. Na kurzech raket. modelářů jsme působili jako lektoři a připravovali publikace pro mládež. V roce 1985 jsem napsal knihu Raketové modelářství, do které Josef Černý i Ivan Ivančo přispěli svými plánky raket. Rovněž v časopise Modelář vyšlo několik našich plánků modelů raket a reportáží z různých akcí. 

              Už od roku 1970 jsme měli zastoupení ve vyšších orgánech Svazarmu, zvláště pak v komisích. Josef Černý byl řadu let za raketýry v komisi mládeže Rady modelářství ČR a já jsem toho měl až moc. Začalo to vstupem do komise raketýrů ČR, kterou jsem od roku 1978 vedl jako předseda a byl jsem členem komise federální. K tomu, jsem byl členem České modelářské rady a později jejím místopředsedou. Z toho mi vyplývalo, že jsem byl i členem Federální Ústřední modelářské rady a poslední dvě období před revolucí dokonce místopředsedou. Raketýr Otta Šaffek mi dělal předsedu. 

            Zatím co my starší jsme se v osmdesátých letech věnovali na soutěžích organizaci, mladší kluci z kroužku Josefa Černého jezdili po soutěžích a docela úspěšně. Jirka Házl a Petr dubina dokonce vyhráli na Mistrovství ČR. Na místních soutěžích se zapojovali i žáci z kroužků, které jsme měli na školách a vedli je Ivan Ivančo, Jan Čerepjuk. Soutěže jsme pořádali kde se dalo v okolí Ústí n/L. Někdy v Chabařovicích na kypě, u Plynárny v Užíně, ale i ve vytěženém dole za Všebořicemi, kde je dnes skládka. (dále na fotce) Jezdili k nám na soutěž kluci hlavně z Krupky, Bíliny a Prahy.

          Jen pro zajímavost ze statistiky. V průběhu 80 let měl náš klub stále 15 dospělých raketýrů a 34 žáků ve 3 kroužcích

          Každoročně na závěr sezóny pořádali Pražáci velkou show na Letenské pláni, kde jsme samozřejmně nemohli chybět. Sjeli jsme se tam z celé republiky a před tisíci diváky pouštěli modely raket všelijakých nesmyslů. Byla to vždy nejen podívaná, ale i mnoho srandy okolo. Celá akce končila vždy v některé restauraci, kde probíhaly na sále další soutěže. O prospěšnosti takové akce není třeba hovořit, vždyť taková setkání právě dělají náš koníček tím zajímavým.

         Když jsem psal, že sedmdesátá léta byla nejúspěšnější v naší historii, tak devadesátá byla nejhorší. Po revoluci skončil i Svazarm, náš klub musel vyklidit pronajaté prostory dokonce dvakrát a nakonec od roku 1993 jsme se neměli ani kde scházet. Nejen to, ale většina členů se vrhla na podnikání, mladý kluci se ženili a podnikali, zrušily se na školách kroužky mládeže. Na celostátní konferenci Ústřední modelářské rady v roce 1990 jsme byli kritizováni, že jsme vše dělali špatně a tak jsme přestali pracovat ve všech funkcích, které jsme zastávali. 

           Nadále jsme jako raketýři fungovali na předváděčkách v okolí Ústí nad labem, soutěžně se projevovali jen Petr Dubina s Janem Čerepjukem. 

          

          Soutěž raketýrů ve vytěženém dole u Všebořic, vzadu je vidět Jedlová hora

 

          

           Soutěž raketoplánů na letišti u Plynárny v Užíně.

          

          Na Letenské pláni připravuje Josef Černý UFO.

          

          Už v roce 1989 jsem měl obří model nazvaný Raketolinky, ze kterého jsem vypouštěl parašutistu.

          

          

          jeden z modelů na show - kadibudka.