MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950129
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
197
515
712
10319
950129

Kdo je připojen

Právě přítomno: 44 hostů a žádný člen

                                                     50 let klubových rakeťáků (3)

                                                   Karel Jeřábek

 

Budu pokračovat ještě se soutěžením, protže to byla ta hlavní síla, která nás stále hnala za lepšími výsledky. Kromně našich Mistrovství jsme se snažili dostat i na Evropské kriterium v Dubnici nad Váhom, které bylo předchůdcem Mistrovství Evropy i světa. Nejvyšší soutěže se teprve v FAI schvalovaly. Já jsem v roce 1070 vyhrál s maketou Vostoka toto kriterium a tím jsem si zajistil účast na Mistrovství světa v Jugoslavii ve stejném roce. Tam jsem v jednotlivcích byl třetí a s družstvem jsme vyhráli. Bohužel to FAI uznala jako Mezinárodní mistrovství Jugoslavie, protože se zúčastnilo jen 6 států a další Mistrovství bylo vždy po dvou letech. Nebylo opravdu jednoduché vybojovat si účast na tyto vrcholné akce.Výběr reprezentantů se tvořil podle výsledků z Mistrovství, a to zvlášť klasické kategorie (padák streamer, raketoplány) a zvlášť makety ( výškové a bodovací). My jsme se snažili probojovat hlavně v maketách. Bylo to v tu dobu moc těžké z jediného důvodu - nebyly dobré podklady pro stavbu, nebylo možné sehnat plány raket, ani jejich fotografie. Vše bylo tajné, a to co se uveřejnilo bylo hrozné kvality. Výhodu měli kluci z Prahy, kteří získali od Ameručanů výkresy na Saturna 5 a Saturna 1B, se kterými vyhrávali. My jsme se snažili uspět, já s maketou Vostoka a Thandrbolda, Josef Černý s Titanem 3C a Saturnem 1B a Ivančo s Mrcury Redstone, stačilo to vždy na B družstvo.

        Sháněli jsme podklady jak se dalo, psali jsme na vyslanectví různých států, prohlíželi knihovny, sháněli časopisy a pod.. Podklady které jsem měl na Thandrbolda mi přivezl jeden vzdálený příbuzný, který mi raketu vyfotil v Paříži na výstavě. Ivan Ivančo si dokonce troufnul a šel na Americké velvyslanectví v Praze a chtěl nějaké fotky. Něco mu naslibovali a když šel z Malé Strany přes most, už jej zastavili tajný policajti a zjišťovali co tam chtěl !!

      Nechci vás seznamovat s výsledky na těchto vrcholných akcích, jen se zmíním ještě o soutěžích organizovaných v rámci RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci). Byly to soutěže, které pořádal vždy některý z těchto států a mohu říci, že tyto akce byly na světové úrovni. Navštívili jsme tak Bulharsko, Rumunsko, Polsko, Sovětský svaz, Jugoslavii a u nás. V NDR se v tu dobu s raketami nelétalo.

       V klubu přibývalo raketýrů a kromě naší čtyřky začali jezdit na veřejné soutěže Jiří Schreiler s otcem, M. Hruška, P. Grepl, E. Dvořák, Schneider. V těchto začátcích neměl nikdo z nás auto, abychom se dopravili na soutěž, jako je to dnes. Ještě s Jirkou Horáčkem vzpomínáme na jízdu do Vrchlabí na motorce s přívěsným vozíkem vzadu. Já měl přivázaný na zádech kufr s modely a po příjezdu do Vrchlabí jsme nemohli ani slézt z motorky jak jsme byli zmrzlí ! Cesty vlakem byly různé - při cestě do Dubnice nad Váhom jsme se zavřeli do kupé a celou noc Ivančo dodělával maketu a my mu pomáhali. Pěkný byl taky výlet na soutěž do Mladé Boleslavi. Jeli jsme ze Střekovského nádraží do Nymburka a odtud do Boleslavi. Z nádraží je to asi 2 kilometry na letiště a v tu dobu už začínalo pršet. Soutěž probíhala i v dešti a nebylo kam se schovat. Zmoklí jsme a po skončení šli na vlak, který měl jet až asi za hodinu. Jaké bylo pro nás překvapení, když nás viděl výpravčí, okamžitě zatopil v kamnech čekárny, kde jsme se mohli nejen ohřát a usušit, ale nabídl nám i gulášovku !! Hned se jelo domů lépe i když jsme většinou přijížděli z takových soutěží až později večer ! Tohle už dnes asi nezažijeme, protože ještě než skončí akce, všichni prchají autem domů.

        V polovině sedmdesátých let vedl kroužek raketových modelářů Josef Černý na 24. ZŠ. Měl tam dobré podmínky a výbornou partu kluků, která se ještě stmelila tím, že se scházeli a modelařili v dílně Josefa Černého ve sklepě jejich domu. Zúčastňovali se nejdříve žákovských akcí s velkými úspěchy a později i veřejných soutěží i Mistrovství. Oni byli také ti, kteří propagovali raketové modelářství na různých předváděcích akcích a oslavách po celém kraji. Nejaktivnější byli Z. Barza, J. Barze, L. Rřehovský, J. Házl, V. Vimer, Soldán, P. Janza, Donát, P. Dubina, J. Čerepjuk, J. Jozífek, Severa, J. Sypecký, P. Tydlitát, Hazmuka a J. Novotný.

         Raketýři z našeho klubu stáli vždy v popředí rozvoje této odbornosti a prokázali to už v roce 1971, kdy uspořádali jako první soutěž rádiem řízených raketoplánů. I kdaž se zúčastnilo jen 6 soutěžících, kteří ovládali modely jen jednokanálovými soupravami, ale byl to určitý začátek. (ani dnes po téměř 50 letech není těch soutěžících více !!) Soupravy, které měli byly vlasní konstrukce. Z našeho klubu tenkrát létal Josef Černý a Jirka Horáček.

       Nějaké fotky z té doby:

            

            Josef Černý s maketou Titan 3C

            

             Ivan Ivančo s maketou Mercury Redstone

             

             Karel Jeřábek s maketou Thandrbolt

              

          

            Parta na soutěži v Roudnici.

 

 

            

            Jirka schreier s raketoplánem

              

              J. Černý s raketoplánem 40 NS na Mistrovství ČR v Mladé Boleslavi

              

               Ivančo pomáhá Schreierovi se startem raketoplánu na 4 motory 10 Ns

              

               Pavel Grepl v depu.

               

                Ivančo na soutěži v Mladé Boleslavi

               

                Také se létala kategorie "vejce". Já připravuji model a sledují mě Schneider a Petrus.

                

                 Jan Čerepjuk na předváděčce v pionýrském táboře.

               

                 E. Dvořák si připravuje model ke startu.

                

                L. Břehovský a Petr Dubina před startem makety Blue Scout Junior

                

 

 

                 Jiří Házl - příprava startu raketoplánu.

                  

                  Propagační vastoupení v pionýrském táboře v Jetřichovicích, Josef Černý

                 

                 Propagačka na Sverní terase

                

                  Účastníci první soutěže RC raketoplánů zleva: Jirka Horáček, Josef Černý, Otta Šaffek, Vladimír Hadač, Jiří Kroulík a Jiří Táborský.