MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950144
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
212
515
727
10334
950144

Kdo je připojen

Právě přítomno: 50 hostů a žádný člen

                                                     50 let klubových rakeťáků. (2)

                            Kare Jeřábek

        Z hlediska aktivity a úspěchů raketových modelářů z Ústí nad Labem lze sedmdesátá léta pokládat za nejúspěšnější v historii raketového modelářství vůbec. Už v květnu 1969 jsme se zúčastnili I. Mistrovství ČSR ve Vrchlabí a v říjnu Mistrovství ČSSR rovněž ve Vrchlabí. Obsazovali jsme přední umístění ve všech kategoriích a všichni věděli, že se s ústečáky musí počítat.

              Raketová odbornost se velice rychle rozšiřovala mezi mládeží i dospělými. Ve všech krajích bylo nutné uspořádat okresní a krajské přebory, kde se podle výsledků stanovilo pořadí postupujících na tato Mistrovství. Nebylo proto jednoduché zúčastnit se vrcholných soutěží a i v našem kraji byl problém, aby se postoupilo. Silná čtyřka Josef Černý, Karel Jeřábek, Ivan Ivančo a Jirka Horáček si však postup vždy vybojovala. Mistrovství ve Vrchlabí v těch začátcívh bylo něco vyjimečného. sešlo se zde 60 vybraných modelářů, kteří tři dny soutěžili ve všech kategoriích. Nejen vlastní soutěže, ale i pobyt v plachtařském středisku jsou nezapomenutelné. Navázaná přátelství s modeláři z celé republiky i Slovenska trvají dodnes a vždy, když se sejdeme, máme si o čem vyprávět.

          V dalších letech byly organizovány Mistrovství  ČSR a ČSSR v různých městech podle možností místních organizací a tak jsme byli na příklad ve Vyškově, Spišské Nové Vsi, Bánovcích nad Bebravou, Trnavě, Dubnici nad Váhom, Sazené, Plzni, Letovicích,Mladé Boleslavi, Čáslavi, Ostravě, Blansku a dalších.

          Samozřejmně i my jsme pořádali Mistrovství a to celkem 3x. Už v roce 1972 jsme pořádali v Chabařovicích, potom ve Chvojně a jednou dokonce ve Vrchlaví. To prvé bylo jen pro makety raket a samozřejmě, že jsme se chtěli vytáhnout jako pořadatelé. Bylo to neskutečně mnoho práce, protože jsme neměli s tím žádné zkušenosti. Jen toho papírování a běhání po úřadech, schvalování a předělávání "Politicko- organizačního opatření".Podíl na přípravě měla samozřejmě hlavně naše čtyřka a potom letečtí modeláři z kategorie FIA, kteří se museli naučit měřit výšku dosaženou modely raket. Celou akci jsme trenovali už před soutěží, včetně spojení polními telefony. Dokonce nám kamarádi ze zaměstnání připravili pomocné grafy, které umožňovaly vyhodnocení letu do 1 minuty. Akce se konala oficielně v Chabařovicích, ale bylo to v prostoru mezi Chabařovicemi a Soběchleby na kypě z dolu Chabařovice. Zajet se tam dá od Přestanovského pomníku dolů ke dráze a za drahou je vyvýšená kypa. Udělali jsme velkou propagaci a přišlo tam tenkrát asi 1000 diváků, kteří většinou jeli autobusy do Chabařovic a odtud pěšky! Co čert nechtěl, zrovna tu sobotu byla mlha do 10 hodin a lidé bloudili po polích. Ještě štěstí tenkrát bylo, že jsme měli i ozvučení a tak šli podle kraválu. Na akci jsme měli i natištěné samolepky, což nebylo jen tak. S Jirkou Horáčkem jsme je jeli objednávat až do Č. Budějovic a žádný moc velký výběr možností nebyl. Pro závodníky byl organizován v pátek výlet do Hřenska, protože ten den se musely makety nejdříve obodovat.

Nad Mistrovstvím byl patronem soudruh Šimek z okresního výboru, který slíbil pomoc, kdyby byly nějaké problémy, a ty také byly. Přestože jsme měli nasmlouvané stánky s občerstvením, tak mi ve čtvrtek zavolali z Potravin, že stánky z nějakého důvodu nebudou. Vzal jsem si volno z práce a spěchal za patronem. Když jsem mu řekl náš problém, zeptal se jen jesli to máme písemně dohodnuté. Potom zvedl sluchátko, nechal se spojit s ředitelem Potravin a nařídil mu, že ty stánky tam budou. A taky byly, ale ty nervy! Celé Mistrovství proběhlo úspěšně nejen organizačně, ale i po sportovní stránce.

            Pro zajímavost se zmíním o Vrchlabí. Když se rozhodovalo, kde bude Mistrovství, nikomu se do toho z republiky tenkrát nechtělo a tak jsme byli požádáni, zda bychom si to nezopakovali. Protože při naší akci jsme měli problémy s ubytováním, vzali jsme to s tím, že Mistrovství uspořádáme, ale ve Vrchlabí, kde je vše při ruce a není třeba tolik dopravy a pod. A tak na tři dny vyrazil od klubu autobus, který vezl nejen soutěžící, ale i pořadatele, časoměřiče, měřiče výšky a všechen potřebný materiál na akci. Soutěž tam náš klub zmáknul bez problémů a myslím si. že ti kteří se zůčastnili, ještě dnes vzpomínají co bylo srandy okolo i když jsme byli večer utahaný. To byla tenkrát parta!!!

     Ještě pár fotek z roku 1969 z Vrchlabí

         

          silná čtyřka: zleva Josef Černý, Karel Jeřábek, Jiří Horáček, Ivan Ivančo s třístup'novými modely raket

 

          

           příprava modelu Blue Scout Junior

           

            Kamil Petrus jako bodovač

           

            sledujeme start Scouta, zleva k. Jeřábek, Josef Černý a Jiří Horáček

            

             jdeme na start: vlevo K. jeřábek, vpravo J. Horáček

           

              Mistrovství v Chabařovicích

 

            

             Samolepky

             

                Josef Černý připravuje na start maketu rakety TITANII

             

              Ivan Ivančo s maketou Mercury Redstone

              

              Karel Jeřábek s maketou Thandrbolt

              PS: všiměte si těch diváků !

                Bude ještě pokračování.