MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950151
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
219
515
734
10341
950151

Kdo je připojen

Právě přítomno: 33 hostů a žádný člen

            Start modelu rakety ROSON

      Festival příznivců velkých modelů raket skončil, ale až nyní můžeme v klidu vychutnat starty modelů natočených na video. Jedním z nich je nejtechničtější model ROSON, který přivezl a odstartoval Petr Pavlík z Přerova. Model je třístupňový a je poháněn výhradně motory ROS o výkonu 40 Ns, kterých použil ke startu 8 - tedy celkově 320 Ns. Celková délka modelu je 1780 mm, průměr trupu 102 mm a startovní váha je 3,5 kg. K návratu jednotlivých stupňů používá vždy 3 padáky o průměru 60 nebo 82 cm.

   popis startu - První stupeň je poháněn 4 motory ROS 40. Zážeh všech těchto motorů je elektrickými kontaktními palníky na startovací rampě. Odhoz aktivován elektricky akcelerometrem přepálením silonu žhavícím drátkem. Akcelerometr je jednoduchý - malý magnet, který spíná jazýčkové relé. Spíná při dosažení relativního "beztížného stavu" v podélné ose rakety.

   Zážeh dvou motorů ROS 40 druhého stupně se zpožděním cca 0,2s po odhozu prvního stupně a jen pokud je akcelerometr sepnut - tedy při nulovém nebo záporném relativním zrychlení v podélné ose rakety. Zážeh elektrickými kontaktními palníky. Podobně zážeh obou motorů ROS 40 třetího stupně se zpožděním 0,3s po odhozu druhého stupně.

    Gyro-vertikála pro nouzové vypnutí zážehu druhého nebo třetího stupně při odklonu rakety přes cca 50 stupňů od vertikály a rovněž pro aktivaci výmetu hlavních padáků v apogeu.

    Výmet padáků je zajištěn mechanicky gumou po přepálení silonu, buď po signálu z gyro-vertikály po překročení přípustného sklonu rakety, anebo nouzově po přepálení silonu měděným zpožďovacím můstkem od horkých plášťů vyhořelých motorů třetího stupně.

   Elektronický pípák v hlavici automaticky zapnut po výmetu padáku pro snadnější dohledání druhého stupně po případném přistání do vzrostlé vegetace.

   Palubní kamerka "RePLAY XD 1080mini" na třetím stupni orientovaná směrem dolů pro záznam letu. Pomocná palubní kamerka "GoXtreme Nano" umístěna na druhém stupni a orientovaná směrem nahoru pro detailní záznam oddělení druhého stupně a zážeh třetího stupně. Třetí palubní minikamerka "MD80" na třetím stupni orientovaná na horizont rovněž pro záznam letu.

   První stupeň má vedle raketových motorů dvě malé dýmovničky. Obě dýmovničky se zapalují 10 sekund před startem pro navození efektu startovní sekvence kapalinových raketových motorů.

   Nyní před videem několik obrázků z akce.

   

    

    

    

    

      

      !!!!

           Video natočil a zpracoval konstruktér modelu Petr Pavlík, na web vložil Čenda Šlapák.

                                                                                           Karel Jeřábek