MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950162
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
230
515
745
10352
950162

Kdo je připojen

Právě přítomno: 34 hostů a žádný člen

 

             Setkání příznivců velkých modelů raket

 

  Takhle jsme nastoupili v sobotu na zahájení, nebylo nás moc a ještě dva se "ulili" z focení.

   Příprava na celou akci, kterou pořádal náš klub nebyla náročná a já s Karlem Peckou jsme si vše zajistili aby vše klaplo. Jako pořadatele jsme potřebovali jen Miloše Soukupa na zapisování startů, Pavla Šterna na rozhlas, Petra Šulce na registraci a Čendu Šlapáka na focení.

    To vše bylo bez problémů, jen se do čtvrtka přihlásili pouze 3 účastníci a tak jsem na páteční večer nezajišťoval slíbené občerstvení a byl v pohodě, že v sobotu ještě někdo dorazí. Tropická vedra, která zrovna přišla, byla jistou zárukou dobrého počasí. V pátek navečer asi v 17 hodin jsem se zajel podívat do Modelparku, jestli tam náhodou někdo nepřijede. Už při příjezdu mě zdravil Honza Plecháč a Evžen Malkovský, vzápětí na to přijel ještě Michal Křížek s manželkou. Takže s Vencou Maršíkem, kterému jsem volal jestli přijde, nás mohlo být při nejhorším 5 !

     Kluci si zaparkovali hned u velkého stanu a začali vybalovat modely, protože bylo krásné bezvětří, teplota 36 stupňů. Zatím co Honza zkoušel motory zapíchlé do hromady štěrku, Michal si udělal 4 starty s menšími modely. Smůlu měl Evžen, když měl motor poruchu a zničil mu spodní část modelu. Více startů nebylo, spíš jsme toho mnoho napovídali, než si kluci postavili stany na spaní než bude noc.

    obrázky z pátku.

 

  

 

 

 

   

 

    sobota 25.června - hlavní letový den.

      Předpověď počasí slibovalo teploty 37 stupňů, místy bouřky a tak jsem se dušoval, aby to vydrželo alespoň do 16 hodin. Při příjezdu na letiště už fungoval stánek s občerstvením pana Slivoně, kde už se snídalo a přijížděli další raketýři. Karel přivezl zahraniční účastníky z Německa a Holandska, dále přijel V. Jiruš, V. Maršík, M. Pavlanský, I. Blažek, K. Urban,P. Pavlík, M. Kraus a L.Jelínek. Celkem 13 startujících.

   V 10 hodin jsme zahájili Festival nástupem k focení, dokud máme modely v pořádku, upřesnili jsme si pravidla startů raketových modelů v Modelparku a mohli jsme začít. V průběhu akce se přišlo podívat i několik desítek diváků a co bylo hlavní, i několik zájemců o stavbu modelů raket. Samozřejmě, že přijeli i starší dřívější rakeťáci, vždyť akce není jen o střílení raketových modelů, ale i společenskou akcí, kde si můžeme zavzpomínat na lepší časy.

    Nechci popisovat jednotlivé starty, jen se zmíním o některých startech z průběhu. První odstartoval Láďa Jiruš svého Růžového Panthera. Jak sám říká, má tady v Modelparku smůlu, že mu to přistane vždy do lesa. Tentokrát to nemuselo být, nebyl vítr, stačilo malinko odklonit rampu na jih. Smůla byla, že se odtrhnul padák a raketa spadla nebržděna do lesa a ani rojnice z účastníků model nenašla.

   Druhým modelem s problémem byl můj Velký Bill, kde mi selhala elektronika v modelu a model opět nebržděn spadl na travnatou ranvej v dostatečné vzdálenosti. Model byl z polystyrenu a tak je přední část je zničena.

   Velkým modelem, ale bez problémů bylo Astrobee 150A Michala Krause. Předvedl perfektní start i přistání. Na přiloženém snímku níže, můžete vidět model rozložený do mnoha dílů, což svědčí o složitosti zařízení v modelu.

   Velké modely měl i Michal Křížek a jeho model Starline s motorem 500 Ns předvedl perfektní start a stejně tak Lyra 01

   Musím vyzdvihnout nový model Petra Pavlíka s názvem ROSON. Petr předvedl ukázkový start, kde mu fungovaly všechny 3. stupně perfektně v časových intervalech, včetně návratných zařízení. Samotný model si zaslouží zvláštní článek, který určitě uveřejním.

   Většina ostatních modelů předvedla pěkné starty a přistání.

   Ve 12,30 hodin jsme si udělali přestávku na oběd, což všichni kvitovali, vzhledem k teplotám, které byly a mohli jsme na chvíli do stínu budovy. Po pečeném žebírku chutnalo i pivo a mohla se rozjet druhá část. Přál jsem si, aby bouřka přišla až po 16 hodině, ale neposlechla mě a v 15,30 spustil menší liják. Většina už měla odstartováno a tak stačili zabalit a ukrýt se v autech nebo ve velkém stanu, kde jsme pokračovali v načatých debatách. Déšť za chvilku ustal a tak jsme venku jen tak na závěr pokecali, než se začali všichni rozjíždět.

    Startům však nebyl konec. Přišli za mnou dva kluci z Mělníka, jestli si mohou vypustit raketu a zalétat s dronem. Těch startů s malou raketkou na motor 10 Ns udělali asi 4. Když však začal létat s dronem, napadlo mě, že bychom mohli zkusit najít model Ládi. Po chvilce domlouvání jsme vyrazili do míst, kde se hledal model. Pilot létal křížem krážem v prostoru nad lesem. Byl to jeho první "účelný" let a model byl maličký, takže nemohl tak daleko, aby mu nezmizel z očí. Natočil video a nafotil snímky z letu po 2 vteřinách. Promítli jsme si vše na počítači a model jsme neviděli. Slíbili kluci, že to doma prohlédnou důsledněji, tak uvidíme. Do budoucna bychom mohli s touto možností hledání modelů počítat.

    Nyní fotky ze soboty, které jsem stačil a fotky mého kolegy z klubu Čendy Šlapáka. Jsou trochu seřazené, jak šly za sebou časově. V jiném článku o modelech bude video od Petra Pavlíka ze startu jeho modelu ROSON.

 

 

  

  

 

 

  

  

    

  

    

  

  

   

    

  

  

  

   

   

   

   

    

   

   

  

  

   

  

  

  

  

   

  

  

     přijeli i prodejci laminátových trubek

   

    

   

                                                                                       zatím je to pro dnešek dost  Karel Jeřábek