950185

Kdo je připojen

Právě přítomno: 36 hostů a žádný člen

Soutěžili jsme v Nové Pace.

Když mě a Pavla Šterna lákal Ruda Rada na to, abychom si jeli zazávodit v kategorii RCEV, vůbec mě nenapadlo, že by se mělo změnit počasí, protože celý týden bylo pěkně. Bohužel v noci z pátku na sobotu se přehnala bouře a zbytek větru si foukal celý den. A to dost silně.

Tak, jak jsme byli domluveni, vyrážíme ráno v 6 hodin a už po osmé zastavujeme na letišti v Nové Pace. Dá se říci, že jsme dojeli téměř poslední. Řada soutěžících už trenovala a tak jsme hodnotili jejich snahu udržet se nahoře co nejdéle a ta přistání.?

Vybalili jsme si, udělali depo pro modely a připravovali modely na soutěž. Mezitím nás Ruda informoval o zrádné turbulenci kolem lesa, který byl hned u plochy a startovalo se vedle něj.

Počasí se umoudřilo pouze v tom, že ubyla trochu oblačnost, teplota byla asi 16 stupňů, ale ten vítr byl podle mě asi 8 m/sec. !! Na tak lehké modely pěkně silný. Připomínalo mi to soutěže volných modelů z mládí, kdy se při takovém větru končilo.

S trochou zpoždění se zahájila soutěž brífinkem, kde bylo stanoveno létání na 5 kol ve třech skupinách, protože přijelo na soutěž 25 soutěžících, většinou s vidinou lehkého vítězství !! Létalo se  po skupinách a docela to pěkně odsejpalo. Jenže co to bylo za létání. Pryč bylo pomyšlení na malou výšku a pak to naklouzat pěkně v termice. Naopak, každý se snažil využít těch 30 vteřin motorového letu pro dosažení nejvyšší výšky a pak to proti větru ustát co nejdéle. Pod 40 metrů už to nebylo na létání, ale urychlené přistání v hrozné turbulenci, která u lesa byla. Však to také řada modelů odnesla. I já jsem jednou trefil stožár s pytlem a jednou rozhočího! Tolik nul za přistání asi nikdy na žádné soutěži nebylo.

No a jak jsme zalétali? Soutěžit jel hlavně Ruda Rada a my s Pavlem jsme počítali jízdou v peletonu. Pavel měl u tří startů technický problém, protože mu vypínal motor už po 10 vteřinách motorového letu, a tak vždy za chvilku přistával.  Hlavní zásadou bylo, nerozflákat modely, když už se nedá vyhrát a to se nám všem třem povedlo! Z výsledků, které byly vyhlášeny při nástupu na konci soutěže vyplynulo, že Ruda byl na 19.místě, Pavel na 22. místě a já o tři místa ještě za ním! No nic, zato jsme si zalétali v takovém počasí, ve kterém bych doma ani na letiště nejel. a to je zase dobře nabytá zkušenost.

Snažil jsem se taky něco nafotit, ale moc času nebylo, a tak jsou fotky jenom nás z klubu Severka.