MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0950703
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
771
515
1286
10893
950703

Kdo je připojen

Právě přítomno: 47 hostů a žádný člen

                                                                Natáčení filmu s modelem.

           Většina modelářů se s tímto případem vůbec za život nesetká. mě se to povedlo 2x. Poprvé někdy v roce 1985, kdy jsme s Jirkou Horáčkem připravili model ASK 14 a při natáčení filmu o Chabařovicích (měly se celé zbourat) jsem létal nad domy těsně nad střechami, podle přání režiséra. Startoval a přistával jsem na okraji obce, rychle se přemístili do ulice a po několika prolétnutí rychle nazpět, aby nám nedošlo palivo. Vše tenkrát proběhlo pro natáčení skvěle, jen ten poslední let byl katastroficý. Při průletu nad střechami jsem zvedal model do pravotočivé zatáčky jako dříve a v tom se model prudce sklopil k zemi, kde prolétl šňůrami na prádlo, které křídlo dělilo na kusy a trup narazil na beton. Příčina? Vedle v domě byla stanice SNB a asi něco zapnuli, když jsme jim dělali rámus. Model nám ale filmaři uhradili.

             

           Model ASK 14 a já.!!!

           Podruhé se mi to přihodilo nyní. V úterý 3. října mi Petr Šulc přeposlal email, kde POV film sháněl někoho, kdo by pro natočení reklamního spotu vystřelil raketu, kterou oni potřebují natočit. Odepsal jsem na něj s tím, že to udělám, ale potřebuji vědět co přesně chtějí. Jejich požadavky byly jednoduché pro ně, ale ne pro mě. Chtěli totiž vystřelit raketu, nebo více, která poletí jen do 15 metrů a udělá sloup dýmu. Po telefonu jsme se ještě několikrát domlouvali a já připravoval modely raket, protože to natáčení už bylo v pátek 6.října. Nebylo to tak jednoduché s požadavkem na těch 15 metrů výšky, která byla stanovena tak nízká, abychom nerušili provoz na letišti v Letňanech, kde se mělo natáčení konat. Připravil jsem si 3 menší rakety do 1 m výšky, kde jsem zkrátil dobu výmetu na 2 sekundy, těsně po dohoření motoru. To nebyl problém, navíc byly dost těžké a vyhovovalo to. Horší to bylo s velkou raketou. Použil jsem k tomu model Velký Bill i když jsem věděl, že to nepřežije. S motorem o výkonu 160 Ns se nic nedá dělat a tak jsem nastavil v elektronice zpoždění 2,5 sekundy, (motor hoří 2,4 sekundy) aby model neletěl vysoko a vyhodil padáky, které jej zastaví. Věděl jsem co bude následovat, ale počítal jsem s tím!

         Natáčení mělo být na parkovišti u výstaviště v Letňanech, (kde byla výstava Model Hobby) navečer v 18,30 hodin. Přijel jsem tam už v 17,45 hodin , abych si v klidu připravil modely na akci. Po seznámení se všemi hlavními aktéry jsem sledoval dění z příprav natáčení, hemžení mnoha lidí kolem všeho potřebného včetně kateringu. Dlouho se nemohli rozhodnout odkud mám startovat, nakonec mi určili místo, kde jsem umístil rampy. Mezi tím se setmělo a sporadicky se místy svítilo. Ještě štěstí, že jsem měl vše nachystané.

            Natáčení bylo ještě trochu zkomplikováno tím, že režisér byl Němec, kameramani snad Švédové a tak když jsem potom odpočítával start, tak moje počítání překládali do němčiny ! Chtěli nejdříve, abych vypustil tu největší raketu. Snímali záběr jen z jedné strany 3 kamerami. Po odpálení velké rakety, byli všichni překvapeni rychlým startem, ale já sledoval ten výbuch asi ve 20 metrech ve tmě. Trosky modelu spadly až k plotu letiště, odkud mi je přinesli pomocníci od filmu. Začalo do té tmy ještě pršet.!  Připravoval jsem hned druhý model, který jsem vzápětí odstartoval. Dlouho se radili a stále více pršelo. Přišli za mnou, jestli bych tam nemohl přidat více čoudu, co jsem jim hned vysvětlil a pokračovali jsme dalším startem, ke kterému oni přidávali na zemi dým z dýmovnice. Foukal dost ostrý vítr a tak to tvořilo jakousi mlhu. Start byl pěkný a tak jsem vyndal poslední 4 model a připravil jej za deště na rampu. Co dělala voda na modelech ani nechci psát. Oni přestavěli kamery s tím, že jednu dali z boku. Vše bylo připraveno, odpálili jsme ji a za chvíli přišel ten kameraman co točil z boku, že to nějak nestihl. Požádali mě jestli bych mohl připravit ještě jednu raketu. To už bylo po 20 hodině a já dost promočený a musím přiznat, že mi byla i zima. Šel jsem tedy k autu, vybral jsem tu nejméně promočenou raketu a za svícení mobilním telefonem, jsem v kufru auta  vyměnil motor , nacpal mokrý padák do trupu a šel udělat poslední start. Po tomto startu bych už nedělal nic, protože už nebylo co připravovat a já bych to odmarodil. Nakonec jsem měl kliku - zbyla na mě výborná polévka, která mě opravdu zahřála, kromně dobrého pocitu z dobře vykonané práce.

          Nakonec snad byli všichni spokojeni a slíbili mi, že mi pošlou výsledný spot. Uvidíme. Tak to bylo mé druhé natáčení u filmu. Tři modely jsem odepsal, snad mi je uhradí.  Bohužel jsem neměl moc času na focení v dešti a tak alespoň 4 fotky před natáčením z telefonu. Poslední 3 fotky z natáčení mi poslali.

            Karel Jeřábek 27.10.2017

                   

 

                    

                Startoviště u haly 3 a 4, kde byla výstava Model Hobby, červené auto je moje.

                    

 

                    

 

                    

                     

             

         Takový má být výsladek