MK SEVERKA MODELPARK SUCHÉ 71 - XX

Přihlašovací formulář

Návštěvnost

0953932
dnes
Včera
Tento týden
Tento měsíc
Celkem
343
490
4515
14122
953932

Kdo je připojen

Právě přítomno: 37 hostů a žádný člen

                                                              Novela zákona o civilním letectví.

 

           Taková akce jako bylo Polétání s jety je setkáním nejen pilotů jetů, ale i široké modelářské veřejnosti z celého okolí, ale i z Prahy. Přijel se podívat na akci i emeritní senátor Jiří Nedoma, který se zabývá právě naším problémem s váhou modelů do 25 kg. Měl jsem s ním přátelský rozhovor, protože do Modelparku už zavítal několikrát a tak sklouzla řeč i na problém s váhou modelů, které zrovna létaly. Tady jsou moje otázky a jeho odpovědi:

     Rozhovor s emeritním senátorem Jiřím Nedomou k novele zákona o civilním letectví

 

Otázka : Pane senátore, co přináší novela zákona o civilním letectví pro naše modeláře?

Odpověď : Vládní novela zákona 49/1997Sb. o civilním letectví je především implementací evropských právních předpisů do českého právního systému. Novela se tedy hlavně týká oblasti snižování hluku, způsobeného leteckým provozem, což se modelářů krom možného problému s četnějším provozem modelů s pulzačními motory nijak netýká. Dále pak novela např. upřesňuje postup pro hlášení leteckých události a pravidla pro vydávání průkazů způsobilosti řídícícím letového provozu. Pro provozovatele větších modelů a maket letadel je ale podstatné, že se nám prostřednictvím pana poslance Ivana Adamce s podporou zpravodaje této novely Václava Snopka konečně podařilo získat podporu napříč politickým spektrem pro pozměňovací návrh, upravující max. hmotnost modelu letadla z 20ti kg na 25 kg. Pro účely tohoto zákona pak není takový model považován za letadlo a nevztahují se na něj přísnější nařízení pro jeho provozování. Těžší modely pak samozřejmě musí projít schvalovacím procesem podle předpisů ÚCL.

      Otázka : Od kdy tedy bude tato úprava platit ?

   Odpověď: To je právě ten problém. Ministerstvo obrany se snažilo do zákona vložit řadu pozměňovacích návrhů, které by řešily majetkoprávní vztahy k pozemkům některých letišť. Ministerstvo dopravy jako předkladatel této novely s tímto řešením však nesouhlasilo. Vznikl tak vleklý problém, silně diskutovaný jak na Hospdářském výboru PSP, tak i na plénu sněmovny při 2. Čtení návrhu novely. Při 3. Čtení byl návrh novely vrácen do Hospodářského výboru avšak kompromisu mezi oběma ministerstvy se nepodařilo dosáhnout. Došlo alespoň k dohodě, že bude doporučena tzv. nulová varianta. Tedy, že majetkoprávní vztahy nebudou zatím touto novelou řešeny a budou řešeny novelou další, pokud se najde shoda. Novela tak byla schválena včetně našeho návrhu na změnu váhového limitu modelů v opakovaném 2.čtení a propuštěna do závěrečného hlasování ve 3.čtení. K tomu mělo dojít koncem dubna, avšak na návrh pana poslance Faltýnka byl zákon z programu tohoto zasedání vyřazen. Hledáme tedy nový nejbližší termín pro dokončení složitého legislativního procesu v posl. sněmovně, aby pak mohl být návrh projednán a schválen Senátem a předložen k podpisu panu prezidentovi. Pokud to tedy dovolí současná vládní krize, mohl by být zákon schválen sněmovnou ještě do prázdnin a začít platit na podzim tohoto roku. Spíše však očekávám, že bude pro modeláře v praxi použitelný až od příští sezóny.

             Přeji tedy všem modelářům, bez ohledu na velikost a druh jejich modelů, aby jim stát co nejméně zasahoval do jejich práv (krom nezbytných pravidel, týkajících se bezpečnosti letového provozu) a aby si oni i jejich blízcí a obdivovatelé tohoto nádherného sportu v této sezóně roku 2017 užili co nejvíce krásných chvil se svými modely na zemi i ve zduchu. A hlavně aby se počet jejich startů rovnal i počtu úspěšných přistání.

      Mailová adresa pro případnou další potřebu změny legislativy: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

               

               Náš rozhovor v Modelparku

                

                 Jiří Nedoma s piloty jetů.

                                                                                     Karel Jeřábek 15.5.2017